Մարտի 25-ին Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ կայացել է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը, որի ընթացքում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել Կառավարության հեղինակած «Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանի տեղեկացմամբ` նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացվել:
Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվում է մինչեւ 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը երկարաձգել Իրանից Հայաստան ներմուծվող ցեմենտի համար սահմանված պետական տուրքի վճարման ժամկետը, որն այժմ սահմանված է մինչեւ ապրիլի 1-ը:
Ըստ փոխնախարարի` նախաձեռնությունը պայմանավորված է հանրապետության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ապրանքի` ցեմենտի, ներքին արտադրությունը խթանելու եւ ներմուծվող ու տեղում արտադրվող ցեմենտի համար հավասար մրցակցային դաշտի շարունակականությունն ապահովելու անհրաժեշտությամբ:

On March 25, the extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs moderated by Babken Tunyan, where the legislative package on Amending the Law on Making Addendum to the RA Law on State Duty and on Amending the Law on Making Addendum to the RA Law on Notice of Activity Implementation authored by the Government was debated in the second reading and endorsed.
As the RA Deputy Minister of Economy Avag Avanesyan informed the recommendations had not been presented on the package of draft laws.
The legislative package proposes to extend the term of the state duty payment fixed for the importing cement from Iran to Armenia until 31 December 2020, which is now fixed until April 1.
According to the Deputy Speaker, the initiative is conditioned by the necessity of boosting the inner production of the cement, the product of strategic significance for the republic and providing the continuity of equal competitive field for the producing cement on the spot.